S rodinou až na vrchol: tipy na to, ako sa zbaliť a nachystať na vysokohorskú dovolenku a turistiku

Výlety do vysokohorských oblastí ponúkajú nezabudnuteľné dobrodružstvá, kde sa môžete ponoriť do krás prírody a zažiť jedinečné zážitky s rodinou. No, aby bol váš výlet bezproblémový a plný radosti, je nevyhnutné dôsledne sa pripraviť. Ako zbaliť a nachystať na vysokohorskú dovolenku a turistiku celú rodinu?

Prečo na dovolenku do hôr?

Mnohí preferujú počas zimných mesiacov dovolenku v teple. Usŕkávanie koktejlov pri mori v januári či februári je príjemná predstava, avšak aj dovolenka v zasnežených horách má svoje čaro. Tu je zopár dôvodov, prečo mnohí ľudia vyhľadávajú horské oblasti počas svojich voľných dní:

  • Krása prírody – Horské prostredie často ponúka nádherné scenérie, ktoré zahŕňajú mohutné vrchy, jazera, lesy a malebné údolia. Prírodná krása hôr môže poskytnúť únik od každodenného stresu a umožniť oddych v tichu a pohode.
  • Aktívny oddych – Hory sú ideálne pre rôzne aktivity, ako sú turistika, lyžovanie, snowboarding, bežkovanie a mnoho ďalších. Tí, ktorí hľadajú aktívny oddych, si môžu vybrať z rôznych možností podľa svojich záujmov a schopností.
  • Čistý vzduch – V horských oblastiach môže byť vzduch čistejší a chladnejší, čo je výborné pre tých, ktorí hľadajú únik od mestského smogu a slabej zimy. Čerstvý horský vzduch môže pozitívne ovplyvniť dýchanie a celkovú pohodu.
  • Kultúrne a historické atrakcie – Mnohé horské oblasti majú bohaté kultúrne a historické dedičstvo. Návšteva horských dediniek, historických pamätihodností a spoznanie miestnych zvykov môže pridať dovolenke ďalší rozmer.
  • Zdravotné výhody – Pre niektorých ľudí môže mať pobyt v horách aj zdravotné benefity. Nižšia hladina kyslíka môže stimulovať tvorbu červených krviniek a zlepšiť kardiovaskulárne zdravie
dovolenka-vysoke-tatry

Ako zbaliť celú rodinu?

Zbaliť na horskú dovolenku celú rodinu môže dať zabrať. Čo si zbaliť na zimnú dovolenku v horách a na čo nezabudnúť?

Oblečenie

Skontrolujte predpoveď počasia a zbaľte oblečenie podľa aktuálnych podmienok na vrcholoch kopcov, ale aj v nižších nadmorských výškach. Oblečenie by malo byť vrstvovité, aby ste mohli pridávať alebo uberať vrstvy podľa potreby. Nezabudnite ani na nepremokavú vrstvu a náhradné oblečenie v prípade dažďa.

Okrem teplého oblečenia na turistiku alebo zimné prechádzky nezabudnite ani na pohodlné oblečenie, v ktorom si vychutnáte čas strávený s rodinou na chate a plavky v prípade, že by ste sa rozhodli navštíviť wellness, alebo aquapark.

Obuv

Zvoľte kvalitné turistické topánky, ktoré sú pohodlné a odolné. Dôležité je, aby mali dobrú podporu chodidiel. Nové topánky je dobré ešte pred výletom “rozchodiť”, aby ste predišli potenciálnym otlakom a nepohodliu.

Jedlo a pitie

Nezabudnite na dostatočné množstvo vody a občerstvenia. Vysokohorský vzduch a fyzická aktivita môžu vyvolávať väčší smäd.

Zbaľte ľahké, energetické občerstvenie, ktoré poskytne potrebnú energiu a zároveň nezaberie veľa miesta vo vašom batohu. Zvážiť môžete aj kúpu vodných filtrov alebo čističiek na vodu, ak cestujete do oblastí, kde nie je prístup k pitnej vode.

Ochrana pred slnkom a mrazom

Nesenie opaľovacieho krému s vysokým SPF je kľúčové, a to aj počas zimy, pretože UVA a UVB žiarenie sú tu neustále, bez ohľadu na ročné obdobie. S ochranou pred chladom, by vám mala pomôcť teplá bunda, náhradné rukavice, ponožky a ďalšie teplo-udržiavajúce vrstvy.

Prvá pomoc

V balíčku prvej pomoci by mali byť základné lieky, obväzy, dezinfekcia, termoprikrývka a iné potrebné veci. Ubezpečte sa, že vybavenie lekárničky zodpovedá aj špeciálnym požiadavkám jednotlivcov.

Dajte si tiež pozor na nástrahy cestovania v tehotenstve. V niektorých týždňoch tehotenstva už možno náročná turistika v horách nebude pre nastávajúcu mamičku zvládnuteľná a jej aj dieťaťu prospešná.

To ale neznamená, že mamičku necháte doma. Aj ona sa môže vydať nasávať čerstvý horský vzduch. Len si čas, kedy rodina bude zdolávať okolité vrcholy, môže užiť inak – napríklad odpočinkom na chate či príjemnou tehotenskou masážou.

Zároveň môže mať telo v tomto období špecifické potreby. Zistite si, kde je najbližšia lekárska pomoc v prípade akýchkoľvek komplikácií.

Hygienické potreby

Vo vašom vybavení by nemali chýbať ani mokré obrúsky, toaletný papier, rýchloschnúce uteráky a ďalšie hygienické potreby.

Navigácia a záchranné prostriedky

Nespoliehajte sa len na navigáciu v telefóne, pretože v horách nemusíte mať dobrý signál. Okrem stiahnutia si offline máp, by bolo ideálne, ak by ste so sebou mali aj papierové mapy a kompas. Zabezpečte si aj záchranné prostriedky, ako je píšťalka, bleskové deky, baterky, powerbanky, malý nožík či obranný sprej proti medveďom.

Ak máte malé deti

V prípade, že do hôr idete aj s malými deťmi, zabezpečte detský nosič alebo kočík, ktorý je vhodný pre vysokohorský terén. Nezabudnite ani priniesť hračky alebo aktivity, ktoré udržia deti zamestnané počas prestávok.

TIP: Pri deťoch je obzvlášť dôležité, aby ste ich udržali v teple, nezabudnite na teplú kombinézu pre deti, aj keby mali byť po celý čas v kočíku či nosiči.

Doklady

Pred každou cestou, či už ide o zimnú dovolenku alebo nie, sa presvedčte, že máte svoje osobné doklady, doklady od auta, zdravotné preukazy, prípadne doklady o cestovnom poistení (ak ste ho uzatvárali).

batozina

Plánovanie

Neodmysliteľnou súčasťou dovolenky, navyše ak cestujete s deťmi, je plánovanie. Nestačí vedieť, ako sa vybaviť na túru do hôr, ale aj, to či je túra vhodná pre deti, kde budete s nimi spať a podobne.

Zvoľte trasu s ľahkým a pohodlným terénom, ktorý je pre deti vhodný. Myslite na dĺžku a náročnosť trasy, aby bola primeraná veku a skúsenostiam vašich detí. Nepodceňujte ani pauzy, pretože sú dôležité, aby sa deti mohli zahriať, jesť, piť a oddýchnuť si.

Pred výletom si tiež skontrolujte predpoveď počasia a zvoľte deň s priaznivými podmienkami. Informujte sa o podmienkach v oblasti, vrátane lavínového nebezpečenstva a iných rizík.

Uistite sa, že máte dostatok času nielen na cestu na vybrané miesto, ale aj na návrat pred tým, ako padne tma alebo sa zhorší počasie.

Ubytovanie

Ak plánujete prespať v horách, overte si dostupnosť a zarezervujte si ubytovanie vopred, aby sa nestalo, že chata bude v čase vášho príchodu plná. Napriek tomu, že by vás z horskej chaty pravdepodobne nevyhodili na mráz ani v prípade plnej kapacity, ak cestujete s deťmi je určite lepšie zabezpečiť si samostatnú izbu.

Dajte si pozor

Predtým, ako naložíte cestovné tašky do auta a vyrazíte, mali by ste vedieť, čomu by ste mali na zimnej dovolenke v horách venovať zvýšenú pozornosť.

  • Pred odchodom si overte predpoveď počasia a aktuálne podmienky vašej plánovanej turistickej trase. Sneženie, nízke teploty a vietor môžu mať výrazný vplyv na podmienky na turistických chodníkoch.
  • V horách je dôležité byť informovaný o aktuálnom stupni snežného a lavínového nebezpečenstva. Rešpektujte varovania a pokyny od miestnych úradov a horských záchranárov.
  • Vždy so sebou noste dostatok tekutín a ľahké občerstvenie. V zime je hydratácia dôležitá aj pri nízkych teplotách.
  • Zistite si, ako môžete kontaktovať horskú záchrannú službu alebo miestne záchranné zložky v prípade núdze. Uistite sa, že máte so sebou mobilný telefón s dostatočnou batériou, prípadne aj záložnú batériu.
  • Rešpektujte pravidlá a predpisy v národnom parku a chránených oblastiach a nezchádzajte z vyznačených ciest. Dbajte na zachovanie čistoty a nezanechávajte po sebe v prírode smeti.
  • Turistické značenie na Slovensku patrí k tým najkvalitnejším značeniam na svete. Ak doteraz neviete, čo ktorá turistická značka znamená, zoznámte sa so značením ešte pred cestou a zodpovedne ho nasledujte.

Pre lyžiarov a snowboardistov

Mnohí si zimnú dovolenku nevedia bez lyžovačky ani predstaviť. Ak sa chystáte užiť si v horách aj tieto zimné športy, určite využijete nosič na auto na lyže či na snowboard. Pred cestou si, však dajte pozor, aby bol poriadne upevnený.

Lyžiarske a snowboardové vybavenie

Ak si vybavenie nebudete požičiavať priamo na svahu. Do vašej výbavy nezabudnite pribaliť lyže alebo snowboardy s viazaniami, lyžiarske palice (ak je to potrebné), lyžiarske/snowboardové topánky, helmy, lyžiarske okuliare (prípadne slnečné okuliare s ochranou UV).

Oblečenie

Tak, ako na turistiku v zime, ani na svahu vám nesmie chýbať teplé oblečenie. Bundy a nohavice by mali byť určite vodeodolné a nepremokavé. Oblečenie nezabúdajte vrstviť, a preto si pribaľte aj termo prádlo a svetre. Samozrejmosťou sú aj teplé ponožky či podkolienky, rukavice a nákrčníky alebo kukly na ochranu pred chladom.

TIP: Výber oblečenia na zimné športy môže byť výzvou, zvlášť pokiaľ sa jedná o deti. Viete, ako vybrať deťom správnu veľkosť oblečenia s pomocou tabuľky veľkostí?

Bezpečnostné vybavenie

Zimné športy so sebou bezpochyby nesú určité riziká, preto nepodceňujte lekárničku s prvou pomocou, píšťalky, baterky a mobilný telefón s nabitou batériou.

Jedlo, pitie a opaľovací krém

Rovnako, ako na zimnú turistiku, ani na svah si nezabudnite zobrať nejaké občerstvenie. Aj keď vo väčšine lyžiarskych areálov nájdete bufety, môže sa stať, že budú z technických príčin zatvorené.

Vo vašej výbave by nemal chýbať ani opaľovací krém, pretože aj počas zimy môžu dať vašej pokožke slnečné lúče zabrať.

Ďalšie nutnosti

Predom sa oboznámte s informáciami o lyžiarskych tratiach a v ideálnom prípade majte so sebou aj ich mapy. Určite tiež budete potrebovať lyžiarsky alebo snowboardový pas, peniaze a platobné karty (na potreby na svahu a mimo neho) a určite neuškodí pribaliť si ani fotoaparát, alebo mobilný telefón na zachytenie zážitkov.

divoka-zver-tatranska-lomnica

Na čo by si mali dať lyžiari a snowboardisti pozor?

Ak už máte všetko zbalené, strešný box na aute naložený lyžiarskou výbavou a nemôžete sa dočkať, kedy konečne vyrazíte, nezabudnite zohľadniť všetky riziká. Pozrite si zopár nasledujúcich bodov, na ktoré by ste si mali dať pozor. 

  • Podmienky na svahu – sledujte aktuálne podmienky na svahu a rešpektujte pokyny a varovania lyžiarskych stredísk. Ak sú podmienky nebezpečné, zmeňte plány.
  • Bezpečnostné vybavenie – používanie prilby je na svahu povinné len do 15 rokov, avšak jej nosenie by nemali zanedbávať ani dospelí lyžiari, ďalším užitočným bezpečnostným vybavením môžu byť aj chrániče chrbtice.
  • Ohľad na ostatných lyžiarov – predvídateľná jazda a udržiavanie bezpečnej vzdialenosti od ostatných ľudí môže minimalizovať riziko nehôd.
  • Vyhýbanie sa nebezpečným oblastiam – snowboardisti aj lyžiari by sa mali vyhýbať oblastiam s nedostatočným snehom, kamenným útvarom, zvlneným terénom a iným potenciálne nebezpečným podmienkam.
  • Znalosť značiek – aj na svahu, by ste mali poznať význam značenia, aby ste sa vyhli nebezpečným oblastiam, ako sú zóny mimo trás a nebezpečné úseky.

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s:

PoctiveSEO: Naučte sa, ako písať články, ktoré zarábajú.

Autorka: Natália Várošová, SEO copywriterka

Obrázky:

https://www.pexels.com/sk-sk/photo/slnecny-luc-zamrznuty-vetvy-lad-259620/

https://pixabay.com/sk/photos/kufor-bato%C5%BEina-cestova%C5%A5-zbalen%C3%A9-811122/

https://www.pexels.com/sk-sk/photo/zamrznuty-lad-bunda-vetrovka-1620653/

https://www.pexels.com/sk-sk/photo/zviera-fotografie-zvierat-zijucich-vo-volnej-prirode-wildlife-rozmazanie-735987/

Zdroje:

https://www.simfashion.sk/blog/stylovy-sprievodca-co-si-zbalit-na-zimnu-dovolenku-na-horach/

https://cestovanie.pravda.sk/hory/clanok/376245-ako-sa-zbalit-na-lyzovacku-toto-si-na-hory-nezabudnite-vziat/

https://sk.wikipedia.org/wiki/Turistick%C3%A1_zna%C4%8Dka_na_Slovensku

https://www.olympic.sk/clanok/je-ich-15-tisic-kilometrov-zavidia-nam-ich-aj-v-zahranici-vsetko-co-ste-chceli-vediet-o

Odporúčiť
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIN
Zdieľať