Aké možnosti dopravy mám vo Vysokých Tatrách?

 

Nech do Vysokých Tatier prichádzate akokoľvek, máte viacero možností, ako sa premiesťňovať za vašimi dobrodružstvami v horskom prostredí. Ponúkajú sa Tatranské elektrické železnice, sú ekologické a nestoja veľa, no do niektorých kútov regiónu sa električkou nedostanete. Aby sme vám uľahčili plánovanie, pripravili sme malý prehľad toho, ako sa do cieľa prepraviť bez nutnosti použiť vlastné auto.

TEŽ – Tatranská elektrická železnica

 

Ak si prajete pokojnú a príjemnú jazdu s nádhernými výhľadmi, Tatranská elektrická železnica je pre vás tou pravou voľbou. Táto úzkorozchodná železnica vás prevezie cez krásne horské scenérie a ponúkne vám pohodlný spôsob, ako preskúmať okolie.

Tatranská elektrická železnica, známa aj ako Tatranská železnica, je úžasným spôsobom, ako preskúmať krásy Vysokých Tatier. Tu je niekoľko zaujímavých faktov o nej:

  • Elektrifikovaná trať: Tatranská elektrická železnica je elektrifikovaná (1500 V DC) jednokoľajová úzkorozchodná železnica v slovenskej časti Tatier.

  • Dve spojené linky: Skladá sa z dvoch spojených liniek: Poprad – Starý Smokovec – Štrbské Pleso (29,1 km) a Starý Smokovec – Tatranská Lomnica (5,9 km).

  • Pohodlná cesta s nádhernými výhľadmi: Pätnásť električiek ponúka pohodlnú cestu s nádhernými výhľadmi na Vysoké Tatry po celom regióne. Električky sú vybavené sedadlami a stojacimi miestami, klimatizáciou, validátormi lístkov, košmi na odpadky, držiakmi na bicykle a lyže, priestorom pre kočíky, informačnými mapami a úložným priestorom pre batožinu.

  • História: Stavba elektrizovanej, úzkorozchodnej železnice z Popradu do Starého Smokovca sa začala v roku 1906 a trať bola otvorená v roku 19081. Vetva zo Starého Smokovca do Tatranskej Lomnice bola otvorená v roku 1911 a konečné rozšírenie zo Starého Smokovca do Štrbského Plesa bolo otvorené v roku 1912.

  • Cena: Cestovné lístky sú pomerne lacné a predstavujú skvelú hodnotu za peniaze.

 

Autobusy – Doprava medzi horskými oblasťami

 

Pre pohodlnú dopravu medzi rôznymi horskými oblasťami vo Vysokých Tatrách môžete využiť autobusovú dopravu. Autobusy sú často spojené s vlakmi a umožňujú  flexibilný presun z okolitých miest  ako napríklad Poprad, či Kežmarok do podhorského územia.

 

Kabinové lanovky a vleky – Doprava do výšin

 

Ak sa chcete dostať do vyšších polôh, môžete využiť kabinové lanovky alebo vleky, ktoré vás odvezú do stredísk na lyžovanie a horskej turistiky. Tieto zariadenia sú bežne v prevádzke počas väčšiny roka a poskytujú rýchly prístup do horských oblastí. Východiskovou stanicou pre vás budú lanové dráhe v Tatranskej Lomnici, kde sa kabínkovou lanovkou, alebo sedačkou prepravíte do stanice “Štart”, alebo “Skalnaté pleso” s prestupom na sedačku do Lomnického sedla, alebo na kabínkovú lanovku na Lomnický štít.

 

Vedeli ste že, prvý vlak dorazil na stanicu Poprad 8. decembra 1871. Stavba elektrizovanej, úzkorozchodnej železnice z Popradu do Starého Smokovca sa začala v roku 1906 a trať bola otvorená v roku 1908?

 

Ozubnicová Železnica Štrba – Štrbské Pleso

 

 

 

Pre návštevníkozubacka-vysoke-tatryv, ktorí sa chcú dostať do vyhľadávaného  Štrbského Plesa, je k dispozícii ozubnicová železnica zo Štrby. Táto špeciálna forma železnice je navrhnutá pre prekonávanie strmých horských terénov.

 

Celá cesta je výnimočným zážitkom, kde vlak postupuje zdolávaním výškových rozdielov ponúka úžasné pohľady na okolité hory a lesy. Vďaka ozubnici, ktorá umožňuje prekonávanie strmých stúpaní, sa dostanete do Štrbského Plesa bez problémov s nádhernými dych berúcimi výhľadmi počas celej cesty. Túto možnosť doprajte najmä svojim ratolestiam, ktoré si jazdu určite užijú.

 

Pozemná lanová dráha na Hrebienok

 

Pre tých, ktorí túžia po malebných výhľadoch a príjemnom výstupe do horskej oblasti, je pozemná lanová dráha zo Starého Smokovca na Hrebienok ideálnou voľbou. Lanovka na Hrebienok je moderným dopravným prostriedkom, ktorý vám umožňuje pohodlný a efektívny presun do vyšších nadmorských výšok do jednej z najnavštevovanejších destinácií v Tatrách.

Počas krátkej, ale pôsobivej jazdy si môžete vychutnať krásy Tatier a obdivovať panorámu okolitej prírody. Cesta vedie cez les a predstavuje príležitosť pozorovať postupné zmeny krajiny zo Starého Smokovca do vyššej nadmorskej výšky.

Po príchode na Hrebienok sa otvárajú rôzne možnosti na ďalší výlet alebo len oddych v horskom prostredí. Je už len na vás, či cieľová stanica Hrebienok bude konečným cieľom výletu, alebo sa rozhodnete putovať za ďalšími miestami, ktoré tento horský bod poskytuje.

 

Vedelil ste? Najstaršia železničná stanica vo Vysokých Tatrách je v Tatranskej Lomnici. Stanica bola otvorená 1. septembra 1895.

 

vysoke-tatry-cykloturistika

Cykloturistika v Tatrách

 

Pre milovníkov cyklistiky poskytujú Vysoké Tatry niekoľko vynikajúcich možností. Cyklistické trasy umožňujú preskúmať krásy tejto horskej oblasti na bicykli. Niektoré obľúbené trasy zahŕňajú jazdu okolo jazier, lesov a horských lúk.

V mnohých častiach Vysokých Tatier sú k dispozícii cyklistické trasy, ktoré vám umožnia objavovať krásy prírody. Ak bicykel v Tatrách nemáte, žiadny problém, možnosti na prenájom bicyklov, či e-bikov je veľa.

Pri výlete na bicykli vo Vysokých Tatrách si môžete užívať čerstvý horský vzduch a krásne výhľady, a to tak v letnej, ako aj v zimnej sezóne. Nezabudnite si pribaliť vhodné vybavenie a buďte pripravení na stúpania aj zjazdy, ktoré môžu byť náročné v závislosti od trasy, ktorú si vyberiete.

Cyklistika vo Vysokých Tatrách môže byť nielen športovou aktivitou, ale aj skvelým spôsobom, ako objavovať  nádhernú horskú krajinu.

 

Pešia turistika

 

Nemôžeme zabudnúť na tradičný spôsob pohybu – pešiu turistiku. Vysoké Tatry sú rajom pre milovníkov turistiky a peších výletov. Využite sieť turistických chodníkov a preskúmajte krásy tejto horskej oblasti na “vlastné nohy”. 🙂

Preprava osôb mikrobusom

 

V prípade potreby prevozu viacero osôb za poznávaním Vysokých Tatier sa naskytuje možnosť prenajať si mikrobus s vodičom. Je to efektívny spôsob rýchlej a bezpečnej dopravy v rámci Vysokých Tatier. Výhodou je, že vás vyzdvihne priamo vo vašom ubytovaní a odvezie do cieľa bez nutnosti peších presunov na stanicu, či autobusovú zastávku. To oceníte najmä ak cestujete s malými pasažiermi. Samozrejmosťou je výbava detskou autosedačkou, či podsedákom. Dobrou správou je, že naraz takto odvezie až 8 pasažierov.

Veríme, že aj vďaka atraktívnym možnostiam dopravy v rámci Vysokých Tatier si pobyt v regióne do sýtosti užijete. Sú jedinečné, originálne, aké inde na Slovensku nenájdete.

Zdroje:

Tatra Railways (TEŽ, OŽ) – Visit Tatry

Tatra Electric Railway – Wikipedia

History (vt.sk)

Odporúčiť
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIN
Zdieľať
Označené v