15 tipov, kam na rodinnú dovolenku s deťmi na Slovensku

Ktoré ročné obdobie deti milujú najviac? Leto! Ktoré ročné obdobie ponúka najviac možností na zážitky? Leto! Ktoré ročné obdobie je najrozmanitejšie? Leto! Správne, leto a letné prázdniny sú najideálnejšie na rodinnú dovolenku pri vode, v aquaparku či v horách. 

Ak uvažujete nad letnou dovolenkou, máme pre vás tipy na cestovanie s deťmi, z ktorých si určite vyberiete. Dovolenkujte na našom malebnom Slovensku a objavte nádherné miesta, ktoré si zamilujete nielen vy, ale aj vaše deti. Aquaparky, jazerá a priehrady, hory, hrady a zámky, agroturistika. V našom výbere je z každého rožka troška.

3 tipy na dovolenku so vstupom do auqaparku

Trochu relaxu, trochu aktivity, množstvo zábavy. Ak hľadáte dovolenku pre veľkých aj malých, určite navštívte jeden zo slovenských aquaparkov. Na svoje si prídu deti aj dospelí. 

 1. Tatralandia, Liptovský Mikuláš

Jedinečný vodný svet v krásnej liptovskej prírode, obklopený krásou Nízkych Tatier, sa teší veľkej obľube. Najväčší vodný areál na Slovensku aj v Strednej Európe. Vďaka termálnej minerálnej vode je aquapark otvorený celoročne. 

V letnej sezóne na vás čaká 14 bazénov s morskou, termálnou a čírou vodou. Vyšantiť sa môžete na 26 toboganoch a šmykľavkách, užiť si ďalšie atrakcie, alebo sa zapojiť do animačného programu, ktorý je pre návštevníkov pripravený niekoľkokrát denne.

Dovolenku si môžete zopakovať aj v zime. Užite si relax v hale Tropical Paradise, kde sa môžete osviežiť pri vodnom bare. V zime je sprístupnených 6 toboganov a 10 bazénov. Okrem toho Tatralandia ponúka interiérový surf simulátor, kde si môžete zajazdiť na umelých vlnách. 

Doprajte si relax v Keltskom saunovom svete. Vo Wellness Centre zrelaxujte pri masáži, vyskúšajte zábaly a kúpeľ. 

Priamo v areáli sa nachádza chatový relax s chatkami a apartmánmi s bohatými raňajkami a neobmedzeným vstupom do vodného parku. 

happy mother with toddler at aquapark
 1. Gino Paradise, Bešeňová

Kvalitné ubytovanie pre rodiny s deťmi priamo v areáli aquaparku ponúka aj vodný svet Gino Paradise. V krásnom prostredí Liptova neďaleko Ružomberka sa môžete ubytovať priamo v hoteli Bešeňová. V cene ubytovania je zahrnutý aj neobmedzený vstup do vodného parku, ktorý ťaží z prírodných geotermálnych prameňov. Tie majú nielen liečebné, ale aj kozmetické účinky.

Nezabudnite deťom pribaliť detské plavky, Gino Paradise má pre vás pripravených 8 letných bazénov (7 s termálnou vodou) a 9 celoročných bazénov (6 s termálnou vodou). Zaujímavosťou je napríklad bazén s umelými vlnami, prekážková nafukovacia vodná dráha alebo raftová rieka okolo pirátskej lode. 

Trochu adrenalínu? Spustite sa jedným zo 6 toboganov z 30 metrov vysokej toboganovej veže. V areáli vodného parku sa konajú mnohé pútavé športové, tanečné a gastronomické podujatia.

 1. AquaCity, Poprad

Svoje vodné kráľovstvo majú nielen Nízke Tatry, ale aj naše veľhory. Priamo pod Vysokými Tatrami sa nachádza vodný park AquaCity Poprad, ktorý predstavuje perfektné miesto na oddych, relax a zábavu. 

Na svoj chod využíva slnečnú energiu a geotermálnu silu. AquaCity Poprad bolo v minulosti vyhlásené za najzelenší komplex na svete (titul Worlds Leading Green Resort v rámci World Travel Awards). 

Súčasťou aquaparku je 14 vonkajších a vnútorných bazénov s termálnou vodou. Originálne sú hlavne bazény Blue Sapphire, kde sa môžete zúčastniť pôsobivej laserovej šou alebo sa nechať unášať chromoterapiou, teda liečbou svetlom a farbami. Nechýbajú ani tobogany a šmykľavky. Deti nech sa vybláznia vo Fun Parku, dospelí sa môžu športovo vyžiť v športovom areáli.

Ubytovať sa môžete v niektorom z hotelov priamo v areáli vodného parku alebo v hoteli či penzióne neďaleko.

3 tipy na dovolenku pri vode

Pri vode ešte chvíľu ostaneme. Ak dávate prednosť pokojnému rozjímaniu na pláži alebo vodným hrám v prírodných rezerváciách, tieto tri tipy sú ušité priamo pre vás. 

 1. Slnečné jazerá, Senec

Slnečné jazerá, známe aj ako Senecké jazerá, sú jednou z najnavštevovanejších rekreačných stredísk na Slovensku. Toto stredisko je rozdelené na 3 zóny – Severnú, Južnú a Východnú. Ak hľadáte destináciu s nekonečným množstvom športového vyžitia, zamierte do Južnej zóny. Ak máte skôr záujem o pokojnejšie letovisko, viac vám budú vyhovovať ostatné dve zóny. 

Oddych pri vode, vodné a plážové športy, turistika, rybolov, tu máte zaručený program na každý deň. Ak budete potrebovať zmenu, odskočíte si do neďalekého aquaparku Aquathermal Senec. Prípadne sa vydajte po jednej z cyklotrás v okolí.  

Tip: Inšpirácie, kam sa na Slovensku vybrať na cykloturistiku.

Ubytovať sa môžete v jednom z dvoch kempingov, alebo v niektorom z hotelov na brehu jazera. K dispozícii sú aj komfortné apartmány, ale aj lacnejšie ubytovanie pre rodiny s deťmi v chatkách či bungalovoch. 

 1. Zemplínska Šírava, východné Slovensko

Poznáte východoslovenské more? Takto sa označuje rozsiahla vodná nádrž nachádzajúca sa severovýchodne od Michaloviec. Ubytovacie a stravovacie služby poskytuje niekoľko hotelov, penziónov a reštaurácii v 7 rekreačných strediskách na brehu Šíravy. 

Tu si dokážete taktiež požičať čln, vodné bicykle, skútre, vodné lyže a windsurfing. Spojte rekreáciu pri vode s výletom do hôr. Strediská sú totiž turistickým východiskom do Vihorlatských vrchov. Z lodného prístavu zas pravidelne premávajú vyhliadkové výletné lode. 

Okrem turistiky či diskoték máte na Šírave možnosť vyskúšať si jogu a zumbu. A to na doslova dychberúcich nádherných miestach!

 1. Zlaté piesky, Bratislava

Kúpanie v prírodnom jazere môžete zažiť aj v rekreačnej oblasti priamo v našom hlavnom meste, v mestskej časti Ružinov. Zlaté piesky lákajú mimoriadne čistou vodou a piesočnou plážou. 

Relaxovať alebo športovať, je to len na vás. K dispozícii sú tenisové kurty, volejbalové ihriská, ihriská na streetbal a minigolf. Pre deti je pripravený pestrý program a množstvo atrakcií na vode, ale aj na pláži. Z vodných atrakcií je v ponuke tobogan, na pláži si deti môžu vyskúšať lezeckú stenu. 

Počas leta sa v areáli konajú aj kultúrne a hudobné akcie, pričom k najznámejším patrí letný festival Uprising. Predĺžte si pobyt na Zlatých pieskoch a využite možnosť ubytovania v autokempe, kde sú okrem stanových jednotiek k dispozícii aj chatky, bungalovy či apartmány. 

Tip: Nezabudnite na vhodné kempingové vybavenie

3 tipy na dovolenku v horách

Každý si dovolenku predstavuje inak. Kým niekto sa vie uvoľniť iba vtedy, keď má nohy ponorené vo vode, iní potrebujú k oddychu čerstvý vzduch a okolo seba prírodné krásy. Kam na dovolenku s deťmi, ak sú podmienkami turistika a hory? 

 1. Vysoké Tatry

Nie je to len o lanovke a moste v korunách stromov. Naše veľhory ponúkajú nekonečné množstvo rôznych atrakcií, ktoré zvládnu mladšie aj staršie deti. Naplánujte si niekoľkodňovú dovolenku vo Vysokých Tatrách, aby ste toho stihli čo najviac.

Turisti sa určite vydajú na krátke rodinné túry, aby sa nadýchli čerstvého horského vzduchu a mohli obdivovať fascinujúcu tatranskú faunu a flóru. Môžete sa vybrať k vodopádom Studeného potoka, na Popradské pleso alebo priamo k Zamkovského chate. Zaujímavé sú aj rôzne náučné chodníky. Nezabudnite sa vhodne obliecť, počasie v horách je nevyspytateľné. 

Tip: Poznáte kvalitný detský secondhand so značkovým oblečením? 

Krásu Vysokých Tatier môžete pozorovať aj priamo zo Štrbského plesa. Skúste člnkovanie na hladine plesa. Sprevádzať vás môže súkromný veslár. Ak hľadáte adrenalín, zaraďte si do programu aj jazdu na horských kárach či kolobežkách, v Tatranskej Lomnici nájdete aj 482-metrovú bobovú horskú dráhu a na Hrebienku summer tubbing – zábavný 250 m suchý tobogán.

Ak sa ubytujete v niektorom z okolitých hotelov a penziónov, požičajte si bicykle a vydajte sa spolu s deťmi na niektorú so značených cyklotrás. 

 1. Donovaly

Horská obec neďaleko Banskej Bystrice sa stala rajom nielen pre lyžiarov, turistov, cyklistov a paraglidistov. Zabavia sa tu aj celé rodiny, nachádzajú sa tu atrakcie pre deti, vrátane tých najmenších.

Ak sa chystáte na Donovaly, zbaľte sa na niekoľko dní. Ubytujte sa v horskom hoteli, penzióne alebo v chatovej oblasti. Zotrvajte v náruči tej nádhernej prírody a relaxujte. 

Zoberte deti napríklad do mestečka Donovalko, kde sú domčeky, reštaurácia aj obchody zmenšené na detskú veľkosť. Zábavu ponúka aj rozprávková dedinka inšpirovaná ľudovými rozprávkami Pavla Dobšinského alebo Myšiačikov detský park s rôznymi vodnými atrakciami, šmykľavkami a detským lanovým centrom. 

Na Donovaloch si užijete aj cykloturistiku, jazdu lanovkou, bobovú dráhu, trampolíny a bungee trampolíny. Lyžiarske stredisko Park Snow sa v lete mení na FunArenu s množstvom atrakcií pre deti aj dospelých. 

 1. Slovenský raj

Ak hľadáte rodinnú dovolenku, na ktorej by sa nenudili ani tínedžeri, vezmite ich do nádherného Slovenského raja. Národný park má pre vás pripravenú sústavu drevených a železných rebríkov, lávok a viac ako 300 km značených trás. Dajte si túru až k vyhliadkam, z ktorých budete mať Slovenský raj ako na dlani.

Neboli ste doteraz v Dobšinskej ľadovej jaskyni? Skúste to toto leto napraviť. Prehliadková trasa trvá 30 min. Najnižšia teplota v jaskyni sa pohybuje okolo -4 °C, preto najmä v lete nezabudnite na teplejšie oblečenie. 

Slovenský raj je rozsiahly národný park, o ubytovanie tu skutočne nie je núdza. Najbližšie do parku to budete mať z obce Hrabušice, Smižany či z mesta Spišská Nová Ves. Ubytovať sa môžete aj v dedine s názvom Dedinky. Je tu množstvo ubytovacích možností hlavne v súkromí.

3 tipy na agroturistiku

Neláka vás voda ani tradičná horská turistika? Čo tak skúsiť niečo nezvyčajné? Ukážte svojim deťom, ako sa žilo a žije na vidieku, umožnite im kontakt so zvieratami a priamo ich zapojte do rôznych remesiel.

 1. Agroturistika na Orave

Ak sa chcete najviac priblížiť prírode, vydajte sa na Oravu. Okrem nádhernej prírody a čistých horských bystriniek zažijete nefalšovanú romantiku vidieka. 

Ubytovaní budete v chate penziónového typu, ktorý stojí v tichej časti oravskej dediny Zázrivá. Obklopení vrchmi a lesom, ideálna príležitosť na relax a oddych. Ani deti sa nudiť nebudú. Ranč je tiež domovom niekoľkých koní a ďalších zvieratiek. Deti si môžu na koňoch zajazdiť, pohladiť ich, nakŕmiť aj obriadiť. Vyšantiť sa zas môžu na ihrisku. Určite si pribaľte oblečenie z nepremokavých látok, pretože tých malých tak rýchlo dovnútra nedostanete možno ani v daždi.

Ranč v Zázrivej je tiež perfektné východiskové miesto pre iné aktivity. Vybrať sa môžete do Jánošíkových dier, na výstup na Malý a Veľký Rozsutec, na Choč, navštíviť Oravský hrad alebo Múzeum oravskej dediny v Zuberci. 

 1. Divoký západ v srdci Slovenského raja

Uniknite od reality na Ranč pod Ostrou skalou neďaleko Dobšinskej ľadovej jaskyne. Ranč je postavený v štýle amerického country, stretnúť môžete personál vo western kostýmoch so stetsonom na hlave, drink si dajte v typickom Saloone, kde pravidelne hráva country kapela.

Ubytovať sa môžete priamo v penzióne. Prekvapte však svojich najmilších a rezervujte si zážitkový pobyt. Vybrať si môžete romantickú chalúpku, teepee stan alebo konský dostavník. Voľný čas môžete využiť na spoznávanie nádhernej okolitej prírody, ešte krajšie to bude z konského chrbta. Súčasťou ranča sú aj chovné zvieratká.

Pobyt na ranči môžete spojiť s návštevou Dobšinskej ľadovej jaskyne alebo Spišského hradu. Vydajte sa na túru na Tomášovský výhľad alebo Havraniu skalu, alebo bicyklom cez Stratenský kaňon, ktorý je súčasťou značeného turistického a cykloturistického chodníka. Na ranči nájdete aj požičovňu e-bikov.

Tip: Viete na čo si dať pozor pri cestovaní s deťmi?

 1. Farma v blízkosti strediska Mýto Ski & Bike

Ajax farma, ktorá sa nachádza v dedinke Mýto pod Ďumbierom, patrí k hotelu Partizán, od ktorého je vzdialená iba 5 km. Farma osloví tak dospelých, ktorí si môžu zajazdiť na jazdeckých koňoch, ako aj deti, na ktoré tu čakajú obľúbené poníky. V kontaktnej miniZoo nájdete kozičky, prasiatka, kačky a ďalšie domáce zvieratá. 

Deti si užijú množstvo zábavy aj v detskej herni a mravenisku partizána Ferda, alebo v detskom kútiku so šmykľavkou a preliezačkami, ktorý sa nachádza priamo v hoteli. 

Hovorí vám niečo Bike Park v Mýte pod Ďumbierom? Pre bikerov je pripravených niekoľko tratí s rôznou obťažnosťou pre všetky vekové kategórie. Priamo v stredisku sú k dispozícii 3 trate pre najmenších, ktorí si môžu vyskúšať jazdu na odrážadlách alebo bicykloch. 

3 tipy na dovolenku spojenú s poznávaním histórie

Ak vás fascinuje história a všetko, čo s ňou súvisí, určite už máte za sebou návštevu všetkých hradov, zámkov, kaštieľov aj zrúcanín vo vašom okolí. Vyberte sa preto ďalej. Urobte si rodinnú dovolenku s deťmi v blízkosti niektorého zo slovenských skvostov.

 1. Bojnický zámok

Určite nevynechajte Bojnický zámok, ktorý patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie miesta na Slovensku. Tu si každá romantická duša príde na svoje. Na Bojnickom zámku sa každoročne konajú rôzne zaujímavé podujatia venované najmä rozprávkam a zábave. 

Súčasťou Bojnického zámku je aj prírodná travertínová jaskyňa, v ktorej sa nachádzajú dve jazierka. Určite sa choďte prejsť do nádherného okolitého parku.  

Spestrite si výlet a navštívte zoologickú záhradu, múzeum remesiel Bencovje Grunt, Múzeum praveku, Gumi Land, kde sa môžete ukryť v prípade nepriaznivého počasia.
V Bojniciach na vás čaká aj vyhliadková veža Čajka v oblakoch a bojnické kúpalisko Čajka.  

 1. Spišský hrad

Bude to chcieť trochu námahy, no po krátkom výstupe sa pred vami rozprestrie nádherná zrúcanina. Na návštevu Spišského hradu si vyhraďte dostatočný čas. Posledný výstup je o 18.00 hodine, no nič vám nebráni v tom, zdržať sa v tieni tejto veľkolepej kultúrnej pamiatky. 

Tip: Vybavte svoje deti reflexnými príveskami, aby ich bolo vidno aj za zníženej viditeľnosti.

Zostaňte ešte chvíľu na Spiši. Možností na ubytovanie je tu neúrekom, a rovnako neúrekom je aj atrakcií a zaujímavostí, ktoré treba vidieť a zažiť. Priamo v centre mesta Spišská Nová Ves sa nachádza Múzeum Spiša a na okraji mesta ZOO Spišská Nová Ves. 

 1. Oravský hrad

Na Oravu sa ešte raz vrátime. Ak patríte medzi lovcov histórie, určite by ste nemali obísť kolosálnu stavbu vysoko na brale nad dedinou Oravský Podzámok. Oravský hrad pozostáva z 27 komplexov – z Horného, Stredného a Dolného hradu – ktoré boli vo výstavbe od 13. až do 20. storočia. Aj tým je tento hrad taký jedinečný, spájajú sa v ňom rôzne architektonické slohy. 

Na hrade sa konajú rôzne podujatia, ktoré vás spolu s deťmi prenesú do rozprávky. Potom sa z hradu vyberte napríklad do neďalekého Múzea oravskej dediny v Zuberci alebo do Rozprávkovej dedinky v Dolnom Kubíne. 

Orava toho ponúka skutočne veľa. Ak si práve tento región zvolíte za svoju dovolenkovú destináciu, môžete si návštevy zaujímavých miest v tejto oblasti rozložiť na niekoľko dní. 

Na záver

Ako sa hovorí: Domov sladký domov! Ochutnajte naše Slovensko, krajinu s obrovským prírodným bohatstvom, s nádhernými zákutiami, kde si dokážete dokonale oddýchnuť. Naplánujte si rodinnú dovolenku v niektorom zo slovenských regiónov a ukážte svojim deťom, aká krásna je zem, v ktorej žijú.

Či sa rozhodnete pre šantenie sa vo vode, pobyt v horách, agroturistiku alebo sa vydáte spoznávať slovenské hrady a zámky, z každej dovolenky na Slovensku si odnesiete nezabudnuteľné zážitky. 

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

https://www.sdetmi.com/
https://www.travelguide.sk/svk/pobyty/?lfTypeStays=29

http://www.spisskyhrad.sk/

https://www.travelguide.sk/svk/donovaly/turisticke-zaujimavosti/?lfCategoryAttractions=24

https://www.besenova.com/

https://www.tatralandia.sk/

Odporúčiť
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIN
Zdieľať
Označené v