Fotograf v Tatrách: ktoré miesta sa oplatí navštíviť a ako sa vhodne správať pri fotení v národnom chránenom parku?

Fotograf v Tatrách: ktoré miesta sa oplatí navštíviť a ako sa vhodne správať pri fotení v národnom chránenom parku?

Vitajte v zázračnom svete hôr, kde sa na každom kroku skrýva príležitosť odhaliť a zachytiť jedinečnú krásu divokej prírody prostredníctvom objektívu fotoaparátu. V tomto článku sa ponoríme do fascinujúceho umenia fotografovania, ktoré nám umožňuje zvečniť okamihy nesmiernej krásy a výnimočnosti, akú ponúkajú Tatry.

Zároveň si pripomenieme, aké dôležité je pristupovať k fotografovaniu s rešpektom a citlivosťou voči životnému prostrediu, ktoré nám poskytuje takéto vzácne momenty,  aby sme zanechali miesta, ktoré navštívime, nedotknuté a pripravené na ďalšie generácie milovníkov prírody a fotografie.

Nezabudnite: Cesta do srdca majestátnych Tatier, kde každý záber fotografie odhaľuje nekonečnú krásu prírody, je dobrodružstvom, ktoré začína už pri dôkladnej príprave vášho auta a kontrole motorového oleja, aby ste sa vyhli nečakaným komplikáciám na dlhej ceste za horskými zážitkami.

Tatry ako fotografický raj

Predstaviť Tatry ako destináciu pre fotografov je akoby rozprávať príbeh o mieste, kde každý záber môže byť majstrovským dielom. Tento horský reťazec, ktorý sa tiahne po severnej časti Slovenska a časti Poľska, je miestom, kde sa nádherná príroda stretáva s nekonečnými možnosťami pre fotografov všetkých štýlov a záujmov.

Rozmanitosť krajín: od horských jazier po divoké štíty

Jednou z hlavných predností Tatier je ich neobyčajná rozmanitosť krajiny. Fotografi tu nájdu všetko, od idylických horských jazier ako Štrbské Pleso alebo Popradské Pleso, ktoré odrážajú majestátne štíty vo svojich krištáľovo čistých vodách, až po divoké a neprístupné skalné veže ako Lomnický štít či Gerlachovský štít, ktoré predstavujú výzvu nielen pre horolezcov, ale aj pre fotografov hľadajúcich ten najlepší záber.

Unikátne svetlo a atmosféra v rôznych ročných obdobiach

Každé ročné obdobie v Tatrách ponúka jedinečné scenérie a svetelné podmienky. Jar prináša rozkvitajúcu zeleň a divoké vody horských potokov, leto zase oplýva bohatou paletou farieb kvetov a zelených lúk. Na jeseň sa hory zahaľujú do zlatistých a ohnivých odtieňov opadávajúceho lístia, zatiaľ čo zima premení Tatry na nesmierne kráľovstvo snehu a ľadu, kde sa svetlo láme o zasnežené svahy a vytvára nádherné kontrasty.

Nezabudnuteľné sú aj rána, keď sa nad hrebeňmi tiahnu závoje hmly a prvé lúče slnka kreslia na oblohu dynamické obrazy. Večery a noci zasa umožňujú pozorovať hviezdnu oblohu bez svetelného smogu, čo je pre milovníkov nočnej fotografie doslova sen.

Najlepšie fotografické lokality v Tatrách

Štrbské Pleso: Ranné zrkadlenie štítov na hladine

Štrbské Pleso, perla Vysokých Tatier, je miestom, kde sa fotografovi naskytá jedinečná príležitosť zachytiť kúzlo prírody v jej najčistejšej podobe. Už od prvých ranných chvíľ, keď sa ticho horského rána prebúdza spolu s prírodou, je možné pozorovať, ako sa vrcholy tatranských štítov zrkadlia na pokojnej hladine plesa.

Táto scéna ponúka nespočetné množstvo kompozičných možností, od symetrických odrazov až po jemné vlnky na vode, ktoré s každým fúknutím vetra menia obraz v neustále sa meniacom umení.

vysoke-tatry-strbske-pleso

Štbské Pleso

Okrem vizuálnej krásy je Štrbské Pleso aj miestom, kde sa dá zachytiť atmosféra tatranskej prírody – od ticha a kľudu, cez občasné volanie divokej zveri, až po šum vetra v korunách stromov. Toto všetko pridáva k fotografii ďalšiu dimenziu, ktorá je cítiť aj po rokoch, keď sa na ňu opäť pozrieme.

Navyše v okolí Štrbského Plesa sa nachádza množstvo turistických chodníkov, ktoré vedú k ďalším fotogenickým miestam, čím sa otvárajú nové perspektívy pre každého, kto túži po zachytení tatranskej krásy v celej jej rozmanitosti.

Tip: Pre fotografov, ktorí sú ochotní vstať skoro a vydať sa do prírody, kedy svet ešte spí, sa budú hodiť tipy na kemping na Slovensku.

Lomnický štít: Výhľady dostupné lanovkou

Lomnický štít, druhý najvyšší vrchol Vysokých Tatier, je jednou z najvyhľadávanejších a najfotogenickejších lokalít v celom pohorí. Prístup na tento štít je možný pohodlne lanovkou, ktorá vás vyvezie až na výšku 2634 metrov nad morom. Odtiaľ sa naskytá dychberúci panoramatický výhľad, ktorý priam láka k zachyteniu na fotografiu.

Z vrcholu Lomnického štítu môžete odfotiť rozsiahle tatranské hrebene, zasnežené štíty a priaznivé počasie umožňuje dokonca vidieť až do Poľska alebo na nížinu Považia. Výhľady sú tu jedinečné v každom ročnom období, či už sa jedná o zelené letné mesiace, farebnú jeseň, alebo zimnú krajinu pokrytú snehom.

Fotografovanie z Lomnického štítu je skutočným zážitkom, ktorý poskytuje nespočetné množstvo kompozičných možností. Aby ste však získali tie najlepšie zábery, odporúča sa plánovať návštevu skoro ráno alebo neskoro popoludní, keď je svetlo mäkšie a vytvára na horských hrebeňoch fascinujúce hry tieňov a svetla.

Popradské Pleso a Symbolický cintorín: Miesto pokoja a pamiatky

Popradské Pleso, s jeho tichou hladinou a pokojným okolím, je miestom, kde sa čas akoby zastavil. V srdci Vysokých Tatier ponúka tento klenot nádherné scenérie pre všetkých návštevníkov a obzvlášť pre fotografov, ktorí hľadajú miesta plné klidu a krásy. Jeho zrkadlová hladina odráža okolité tatranské štíty a stromy, čím vytvára dokonalé kompozície pre každého, kto túži po zachytení symbiózy vody a hôr.

Len krátky kúsok od plesa sa nachádza Symbolický cintorín, ktorý je venovaný pamiatke obetí Vysokých Tatier. Tento unikátny a dojímavý pamätník je zasadený do nádhernej prírody a poskytuje návštevníkom miesto na zamyslenie sa nad krásou a zároveň nebezpečenstvom hôr. Pre fotografa je to miesto, kde sa dá zachytiť hlboký emocionálny príbeh, a zároveň je to pripomienka, aby sme vždy prejavovali úctu k prírode a jej silám.

Pri fotografovaní Popradského Plesa a Symbolického cintorína je dôležité zachovať atmosféru ticha a pokoja, ktorá tam vládne. Tieto lokality nie sú len vizuálne pôsobivé, ale sú aj svedkami histórie a príbehov ľudí, ktorí hory milovali a niekedy aj svoju lásku zaplatili najvyššou cenou.

Inšpirácia: Viete, aké výhody má pobyt v prírode pre vaše zdravie?

Fotografovanie v tomto prostredí vyžaduje citlivý prístup a rešpekt k tichu, ktoré je súčasťou tejto sakrálnej atmosféry. Ako fotografi by sme mali byť vždy pripravení zachytiť nielen vizuálne, ale aj emocionálne hĺbky, ktoré nám Tatry ponúkajú. Popradské Pleso a Symbolický cintorín sú tým pravým miestom pre tých, ktorí chcú svojimi fotografiami rozprávať príbehy, ktoré presahujú rámec obyčajného záberu.

Rysy: Výstup za úžasnými výhľadmi

Rysy, najvyšší vrchol Poľska a jeden z najpopulárnejších štítov na slovenskej strane Vysokých Tatier, predstavujú pre fotografov lákavú výzvu. Výstup na Rysy je náročný, ale odmenou sú úchvatné výhľady, ktoré sa naskytajú z ich vrcholu vo výške 2503 metrov nad morom.

Cesta na Rysy je obľúbená medzi turistami a horskými nadšencami, a to nielen pre impozantné panorámy, ale aj pre pocit úspechu po dosiahnutí vrcholu. Pre fotografov je to príležitosť zachytiť rozsiahle tatranské pohoria v ich plnej kráse, s výhľadmi, ktoré siahajú ďaleko za hranice národného parku.

Pri výstupe na Rysy je dôležité byť pripravený na rôzne poveternostné podmienky, pretože počasie v horách sa môže rýchlo meniť. Preto je vhodné naplánovať výstup tak, aby ste si ho užili v zdraví a bezpečne.

Samotný vrchol Rysov ponúka jedinečné perspektívy – od dramatických útesov až po jemné línie horských chrbtov. V kombinácii s modrou oblohou alebo dramatickými mrakmi, ktoré sa môžu objaviť počas dňa, sú fotografie z Rysov skutočným potešením pre oči a ducha.

Tipy na menej známe, ale rovnako pôsobivé miesta

Aj keď sú známe miesta ako Štrbské Pleso, Lomnický štít či Dolina piatich poľských plies nádherné, existujú aj menej známe lokality, ktoré si zaslúžia pozornosť fotoaparátov.

Belianske Tatry

Jednou z takýchto lokalít sú napríklad Belianske Tatry, ktoré sú často prehliadané v prospech ich vyšších a známejších susedov, ale ponúkajú úchvatné výhľady a sú menej preplnené turistami. Fotograf tu môže zachytiť pokoj a divokosť tatranskej prírody bez rušenia.

Tatranské chaty

Ďalším skvostom sú Zamkovského a Téryho chaty, ktoré sa nachádzajú v srdci Vysokých Tatier. Okolitá divoká príroda a výhľady na obklopujúce štíty sú ako stvorené pre objektív fotoaparátu, najmä pri svitaní alebo súmraku, keď sa svetlo hrá s farbami a tieňmi.

Vodopády

Pre milovníkov vodných motívov je tu vodopád Skok, ktorý sa nachádza na potoku Mlynica v Mlynickej doline. Vodopád a jeho okolie ponúkajú úchvatné scenérie pre fotografov, ktorí majú radi dynamiku a pohyb vo svojich záberoch.

Cesta hrdinov SNP

A pre tých, ktorí hľadajú naozaj unikátne zábery, je tu oblasť okolo Cesty hrdinov SNP, kde sa nachádzajú pozoruhodné pamätníky a bunkre z obdobia druhej svetovej vojny, obklopené nádhernou tatranskou prírodou.

Veľká Studená dolina

Nakoniec pre pokojné a zamyslené scenérie je tu Veľká Studená dolina. Jej tiché prostredie a pomalý rytmus sú ako stvorené pre fotografov, ktorí v sebe hľadajú inšpiráciu a chcú sa spojiť s prírodou.

Fotografovanie v Tatrách: Technické tipy a príprava

Fotografovanie horských krajín je výzva, ktorá si vyžaduje nielen kreatívne cítenie, ale aj technickú pripravenosť. Tatranská príroda je nádherná, ale aj nevyspytateľná, a preto je dôležité byť na všetko pripravený.

vysoke-tatry-kamzik

Kamzíky vo Vysokých Tatrách

Ako využiť ranné a večerné svetlo

Ranné a večerné svetlo, tzv. zlatá hodinka, poskytuje mäkké a teplé tóny, ktoré sú ideálne pre fotografovanie krajiny. Snažte sa fotografovať proti svetlu pre zachytenie siluety a atmosférických efektov, ako sú lúče svetla a hmla. Využite ideálnu kompozíciu na zachytenie farebných plechových striech domčekov s pozadím lesa a hôr.

Technické tipy pre fotografovanie horských krajin:

 1. Použite statív: Pre ostré a stabilné zábery, najmä v nízkom svetle alebo pri dlhých expozíciách, je statív nevyhnutný.
 2. Pracujte s clonou: Hlboká ostrosť (väčšie clonové číslo) vám umožní mať v ostrosti celú scénu, od popredia až po vzdialené vrcholy.
 3. Používajte polarizačný filter: Pomôže vám zvýrazniť farby, odstrániť odlesky a zvýšiť kontrast oblohy.
 4. Experimentujte s časom expozície: Krátke expozície zachytia dynamiku vodopádov a potokov, zatiaľ čo dlhšie expozície vytvoria efekt hladkej vody a pohyblivých oblakov.

Príprava na premenlivé počasie a jeho vplyv na fotografovanie

V Tatrách sa počasie môže meniť veľmi rýchlo, preto je dôležité sledovať predpoveď a byť pripravený na všetky situácie. Vždy majte so sebou ochranné vodotesné púzdro na fotoaparát a objektívy, aby ste ich chránili pred dažďom alebo snehom.

Odporúčaná výbava: od objektívov po oblečenie

 • Objektívy: Širokouhlý objektív pre rozsiahle krajiny, teleobjektív pre detaily a zoom pre flexibilitu.
 • Filtre: Polarizačný a ND filtre pre kontrolu svetla a kontrastu.
 • Oblečenie: Vrstviteľné, vodeodolné a priedušné oblečenie pre akékoľvek počasie.
 • Batérie a pamäťové karty: V chlade sa batérie vybíjajú rýchlejšie, preto majte náhradné a uistite sa, že máte dostatok pamäťových kariet.

Bezpečnostné opatrenia pri fotografovaní v náročnom teréne

 • Informujte niekoho o vašej trase a plánovanom návrate.
 • Používajte turistické mapy a GPS.
 • Majte so sebou základnú turistickú výbavu vrátane prvej pomoci.
 • Vždy rešpektujte počasie a terén, nevstupujte do nebezpečných oblastí.

Etika fotografovania v národnom parku

Fotografovanie v národnom parku je nielen o zaznamenávaní krásy prírody, ale aj o jej ochrane. Každý, kto vstupuje do národného parku, by mal rešpektovať pravidlá a usmernenia, ktoré sú vytvorené na ochranu a zachovanie prírodného dedičstva.

Vysoke-tatry-tatranska-lomnica
Lake in mountains. Czarny Staw in Tatry.

Význam ochrany prírody a pravidlá národného parku

Je dôležité si uvedomiť, že ako návštevníci národných parkov sme len dočasní hostia v domove divokej zveri a rastlín. Pravidlá, ako sú zákazy vstupu do určitých oblastí, obmedzenia na počet návštevníkov alebo zakaz kŕmenia zvierat, sú tu na to, aby ochránili prírodu a zabezpečili, aby parky zostali nádherné pre budúce generácie.

Ako sa vyhnúť rušeniu divokej zvery a poškodzovaní flóry

Pri fotografovaní v prírode je dôležité držať sa na chodníkoch a vyhýbať sa akémukoľvek rušeniu zvierat. Používajte teleobjektívy na získanie snímok zvierat z bezpečnej vzdialenosti. Nikdy neničte rastliny ani neberie časti prírody so sebou ako suveníry.

Prístup k fotografovaniu v chránených oblastiach

Vstup do chránených oblastí by mal byť vždy v súlade s miestnymi predpismi. Niektoré oblasti môžu byť prístupné len so sprievodcom alebo počas určitých období. Informujte sa vopred a dodržiavajte všetky odporúčania a obmedzenia.

Odnesenie všetkého odpadu a zanechanie miesta tak, ako bolo nájdené

Vždy si so sebou odneste všetok odpad a nezanechávajte za sebou nič, čo by mohlo narušiť prirodzené prostredie. To znamená aj drobné odpadky ako obaly od filmov, obaly z potravín alebo dokonca cigarety. Cieľom je zanechať miesto tak, aby sa zdalo, že tam nikdy nikto nebol.

Zdieľanie fotografií a zvyšovanie povedomia

Keď sa rozhodnete zdieľať svoje fotografie Tatier na sociálnych sieťach alebo v galériách, mali by ste to robiť s rešpektom k prírode, ktorú reprezentujú. Je dôležité pamätať na to, že niektoré zábery môžu obsahovať zraniteľné ekosystémy alebo ohrozené druhy.

Pri zdieľaní môžete uviesť informácie o tom, ako fotografovať prírodu, aby si uchovala svoje kúzlo

Ochrana prírody prostredníctvom umenia

Fotografie majú silu inšpirovať a vzbudiť v ľuďoch úctu a lásku k prírode. Zdieľaním záberov a príbehov za nimi môžete povzbudiť ostatných, aby sa stali aktívnejšími v ochrane a udržateľnosti prírodného prostredia. To môže byť prostredníctvom podpory miestnych ochranárskych projektov alebo prostredníctvom vzdelávania o dôležitosti biodiverzity a ekosystémov.

Zdieľaním príbehov o miestach, ktoré ste navštívili, o problémoch, ktoré tieto lokality čelia, a o tom, ako každý z nás môže prispieť k ich ochrane, robíte viac než len dokumentujete prírodu. Pomáhate vytvárať silnú komunitu ľudí, ktorí sa starajú o budúcnosť našej planéty. Využite svoje fotografie ako hlas v prospech prírody a staňte sa súčasťou pozitívnej zmeny.

Nech sú vaše snímky zdrojom radosti a hrdosti,  a nech je každá vaša fotografia odkazom na dôležitosť zachovania našich prírodných skvostov pre všetkých, ktorí  prídu po nás.

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s:

Radka Žiaková, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO: Pomôžeme vám s viditeľnosťou webu, marketingom, PPC reklamou.

Obrázky v článku:

Odporúčiť
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIN
Zdieľať