Keď sa povie “adrenalín”, mnohým napadnú rôzne, často nebezpečné aktivity, ktoré so sebou prinášajú množstvo zážitkov. Mnohé z nich sa vykonávajú na súši, na svoje si však prídu aj vodáci.
Kým donedávna to bolo splavovanie na plti, rafting či vodný bicykel, dnes už existuje celá škála aktivít na divokej rieke aj pokojnom jazere. Vodné športy tak ponúkajú skvelú zábavu pre celú rodinu. Umožňujú vám čo najviac vyťažiť z regiónu, v ktorom žijete. Môžete sa tiež pozrieť do sveta a namočiť sa v mori alebo v oceáne.
Zostaňte ešte chvíľu s nami na Slovensku. Viete, aké vodné športy sú najobľúbenejšie a kde ich môžete praktizovať?
Plávať ako ryba vo vode
Každý, kto si chce naplno užiť radovánky vo vode, by sa mal v prvom rade naučiť plávať. Plávanie je na samom vrchole rebríčka obľúbených športov, tentokrát ho však spomenieme iba okrajovo. Plávanie nie je dôležité iba preto, aby ste sa vo vode neutopili. Je to dobrý základ, ak chcete vyskúšať náročnejšie vodné športy.
S plávaním sa spája niekoľko benefitov. Viete, prečo je plávanie prospešné pre deti a dospelých? Okrem toho, že vám dáva pocit istoty vo vode, znižuje stres a zlepšuje spánok, je výborné aj zo zdravotného hľadiska. Je prospešné pre celkové fyzické zdravie, precvičí celé telo, posilní pľúca a je šetrné k vašim kĺbom.
Niektoré z nižšie spomenutých vodných športov si nevyžadujú extra zručnosti v plávaní. Mnohé sú praktizované za prítomnosti inštruktora alebo vyškoleného sprievodcu. No existuje skupinka adrenalínových športov, ktoré sú vhodné iba pre skutočne dobrých plavcov.
1. Rybolov
Hoci rybolov na pohľad nevyzerá ako šport, radí sa medzi vodné športy. Je to skvelý spôsob, ako tráviť čas s priateľmi alebo si vychutnávať ticho a krásu nedotknutej prírody. A pritom vôbec nejde o nudnú aktivitu – o tom by vám vedeli rozprávať zanietení rybári.
Rybolov ukrýva v sebe niekoľko rozmanitosti. Ide o to, kde chytáte, ako to robíte a čo môžete uloviť. Ostrieľaní rybári majú svoje obľúbené miesta, aj taktiky, vďaka ktorým nikdy neprídu domov s prázdnou.
Na Slovensku sa môže rybárčiť na riekach, jazerách a priehradách. Avšak, iba na miestach, kde je rybolov povolený. Nezabudnite na rybársky lístok a povolenie na rybolov, ktoré môže byť miestne alebo celoslovenské (celozväzové), ďalej sa rozdeľujú na kaprové, pstruhové či lipňové.
Rybolov bez rybárskeho lístka na Slovensku
Ak si chcete rybolov vyskúšať, na Slovensku nájdete niekoľko súkromných rybníkov, ktoré ponúkajú aj prenájom rybárskej výbavy. Ulovenú rybku si zväčša môžete vziať so sebou a pripraviť z nej chutnú večeru pre svojich najbližších.
Takýto rybník nájdete napríklad v Areáli Pohody v Brestove pri Humennom, obľúbené sú aj Park pod Borovicou v Kremnických vrchoch pri Zvolene, Rybníky Brčná neďaleko od Martina, Rybník Rača, Štrkovisko Komjatice a Rybník Mederčina pri Šuranoch.
2. Splavovanie na pltiach
Splavovanie zahŕňa niekoľko vodných aktivít, pričom cieľ je rovnaký: splaviť istý úsek vody. Ak si však netrúfate na rafting alebo kajak, najjednoduchšou formou je splavovanie na pltiach. Je ideálne pre oddychových pôžitkárov, ktorí sa najradšej iba tak vezú, bez väčšieho osobného pričinenia a v pokoji môžu obdivovať krásy prírody.
Pltníctvo na drevených pltiach patrí medzi najstaršie turistické atrakcie na Slovensku, jeho história siaha až do 11. storočia. Plť je väčšinou vyrobená z guľatiny, dosák a trámov a kedysi slúžila na prepravu materiálu, najmä dreva.
Splavovanie na plti uskutočňujú pltnícke spoločnosti. Niektorí pltníci vám umožnia pod ich dozorom plť riadiť. Je to perfektný tip na výlet pre deti, ktoré sú fascinované plavbou po vode, magickými výjavmi, ktoré pri bežnej jazde po ceste neuvidia, ohúrené zvyčajne bývajú aj vyťahovaním pltí z vody.
Pltníctvo na Slovensku
Vo svete vodáctva je veľmi obľúbená rieka Orava, kde sa v rámci približne hodinovej trasy môžete kochať aj majestátnosťou Oravského hradu. Pltníctvo má dlhú tradíciu aj v Národnom parku Pieniny. Splavuje sa po rieke Dunajec.
Ak sa vyberiete na plte, zamierte si to pod Strečno. Tu na vás čaká úsek cez Národný park Malá Fatra, začínajúci vo Vrútkach a končiaci pod Strečnom.
3. Potápanie
Potápanie je po plávaní ďalšou najobľúbenejšou aktivitou vo vode. Ak máte radi adrenalín, niečo nové, zaujímavé a tajomné, potápanie môže byť niečo pre vás. Dostanete sa na miesta, ktoré ste doteraz objavovali na fotografiách iných.
Potápanie sa javí ako rizikový šport, ak však pristupujete k nemu zodpovedne, dodržiavate pravidlá a počúvate svojho sprievodcu, môžete si odniesť neuveriteľné zážitky. Určite odporúčame absolvovať potápačsky kurz, ktorý vás na cestu pod vodnú hladinu dokonale pripraví.
Potápanie si vyžaduje špeciálnu výbavu na vodné športy, ak ste však začiatočník a neviete, či vás táto aktivita bude baviť, neoplatí sa do vlastnej výbavy investovať. Potápačskú výstroj si môžete požičať, čo sa oplatí aj vtedy, ak potápate iba rekreačne a iba zopárkrát do roka.
Potápanie na Slovensku
Hoci je potápanie obľúbené najmä v destináciách s bohatým podmorským životom, aj Slovensko má v tomto smere čo ponúknuť. Štrbské pleso je najvyššie položenou potápačskou lokalitou na Slovensku a je to najpríjemnejšie miesto na potopenie sa pre začiatočníkov. Pre začiatočníkov a mierne pokročilých potápačov sú vhodné aj Vodná nádrž Ružín a vodná nádrž Bukovec.
Na skúsených potápačov čaká Vodná nádrž Slepčany. Ak hľadáte exotickejšie a tajomnejšie miesto, vyberte sa na Vodnú nádrž Domaša. Tu dokonca praktizujú aj zimné potápanie pod ľadom.
4. Rafting
Pri raftingu sa presúvame ku skutočne adrenalínovému vodnému športu. Pri tomto športe sa splavuje rieka na gumenom člne. Čo sa týka súťažného raftingu, ten spočíva v zjazdovaní, šprinte a slalome na divokej rieke. Posádka môže mať dvoch až šiestich členov.
Záujem o takéto divoké splavovanie našťastie otvorilo rieky aj pre verejnosť. Na rafting sa môžete vybrať aj bez vodáckeho kurzu či špeciálnych znalostí v oblasti splavovania. Práve tu sa však oplatí byť dobrým plavcom. Na druhej strane je to skvelá aktivita pre celé rodiny a priateľov.
Rafting na Slovensku
Opäť sa vrátime na Dunajec. Splav na tejto bystrej horskej rieke je vhodný pre vodákov, ktorí už majú aké-také skúsenosti. Na rafting s deťmi sa vyberte so skúseným inštruktorom. Medzi najdrsnejšie rieky patrí rieka Belá v blízkosti Vysokých Tatier a Liptova, ktorá však nie je splavná po celý rok. Je ideálnou kandidátkou pre skúsených vodákov.
Môžete si vyskúšať aj rafting na umelých kanáloch v Liptovskom Mikuláši alebo v Čunove. Medzi pokojnejšie splavy patria splavy na riekach Váh, Orava alebo Hron.
5. Kajakárstvo a kanoistika
Kajaky a kanoe sa veľmi často zamieňajú. Hoci vyzerajú veľmi podobne, majú niekoľko charakteristických rozdielov:
- Kajak je hore otvorený, zatiaľ čo kanoe má palubu uzavretú a uprostred je otvor, kde sa športovec usadí, pričom počas jazdy sedí s nohami natiahnutými dopredu. V kajaku sa sedí na malých lavičkách.
- V kanoe sa používa jednostranné pádlo s jedným listom. V kajaku sa používa obojstranné pádlo s dvomi listami.
- Kajaky sú rýchlejšie ako kanoe, a to vďaka svojmu tvaru, nižšej váhe a pádlu s dvomi listami. Kanoe sú však stabilnejšie.
- Kajak má otvorený vrch a teda paluba je menej chránená. Preto je vyšší, aby voda pri pádlovaní nestriekala dovnútra.
- Kanoe je športové plavidlo, určené na rýchlu plavbu a preteky. Kajak je vhodný na pomalšie rekreačné plavby.
Kajakárstvo a kanoistiku majú radi mnohí milovníci letných dní. Čo ste však o týchto športoch možno nevedeli, je to, že majú tiež obrovské výhody pre vaše srdce, kĺby a celkovú silu hornej časti tela.
Kajakárstvo na Slovensku
Štrbské Pleso je skvelé miesto, kde si môžete vyskúšať jazdu na kajaku. Jazero je regulované hrádzou, takže je tu stály prietok. Prúd je rýchly, ale voda je hlboká, takže je bezpečná pre začiatočníkov.
Pre kajakárov je vhodná aj rieka Vydra, ktorá je prítokom Dunaja. Tu nájdete naozaj všetko: malé pereje proti prúdu a veľké pereje v dolnom úseku. Hron je populárnou destináciou pre kanoistiku a kajakárstvo na strednom Slovensku. Vodáci sa môžu tešiť na krásne výhľady do okolia. Spomenieme aj rieky Váh, Orava a Dunajec.
6. Surfing a windsurfing
Ak by ste si chceli vyskúšať surfovanie, neznamená to, že musíte žiť na pláži. Aj v našich končinách sa môžete postaviť na dosku a kĺzať po vode. Surfing sa praktizuje na divokých horských riekach, aj preto sa mu u nás často hovorí riversurfing.
Surfovanie na rieke si užijú všetci bez ohľadu na skúsenosti. Pre začiatočníkov sa však odporúča aspoň základný tréning. Tento vodný šport si vyžaduje veľa rovnováhy a technických zručností. Surfing je tiež spôsob, ako sa dostať do formy.
V roku 1965 v Kalifornii vznikla myšlienka skombinovať surfovanie s jachtingom, a tak vznikol najrýchlejší jachtársky šport windsurfing. Hnacou silou tohto športu je vietor, preto sa mu nedarí hocikde. Je to však rekreačný šport, a preto je obľúbený na tichých vodách z dôvodu bezpečnosti a prístupnosti.
Surfing na Slovensku
Ak by ste si chceli vyskúšať surfovanie na Slovensku, výborná je Divoká voda v Čunove. Umelú vlnu si môžete užiť aj v Tatralandii.
Ak kam na windsurfing? Centrum slovenského windsurfingu je Hamuliakovo. Veľmi dobré podmienky ponúkajú stredisko pri vodnej nádrži Liptovská Mara, Kráľová pri Galante, Senecké jazerá. Pre windsurfing sú ideálne aj naše vodné nádrže a priehrady, napríklad Orava, Domaša, Zemplínska Šírava, ale aj Sĺňava, Ružiná, Šamorín.
7. Vodné lyžovanie
Milujete lyžovanie? Vyskúšajte si lyžovanie bez snežnej prikrývky. Vodné lyžovanie je zmes rekreačného vyžitia, športu aj adrenalínu. Má dve formy. Môžete sa dať ťahať motorovým člnom alebo vodnolyžiarskym vlekom.
Lyžovanie za vlekom je rekreačnejšie, cenovo prístupnejšie, a teda vhodné skôr pre začiatočníkov. Novinkou nie je ani ťahanie vodným skútrom. Stáť môžete na vodných lyžiach alebo na doske známej ako wakeboard. Vodné lyžovanie sa najčastejšie vykonáva na jazerách a riekach, kde je voda pokojnejšia.
Vodné lyžovanie na Slovensku
Strediská vodného lyžovania sú v Košiciach na Jazere a v Areáli vodných športov na Sĺňave pri Piešťanoch. Za čln sa pripojíte v Blatnom pri Senci, v Ružíne, Bukovci a Čani pri Košiciach.
8. Vodné skútre
Skúter je, podobne ako štvorkolka, určený pre zábavu a prekonávanie adrenalínových hraníc. Ak vás nebaví klasická jazda, vyskúšajte vodný skúter riadiť v stoje. V niektorých vodných areáloch nájdete trasy s bójkami, ktoré vám dobre poslúžia ako styčné body na prudké zatáčanie.
Pozor, riadenie vodného skútra spadá do kategórie malých vodných plavidiel. Preto nie je možné jazdiť na skútri bez potrebných dokumentov. Nezabudnite absolvovať kurz, na základe ktorého získate oprávnenie skúter viesť.
Vodné skútre sa často používajú aj pri iných vodných športoch. Ťahajú vodného lyžiara alebo nafukovacie vodné koleso, na ktorom sa môžete zviezť s partnerom. Dokonca aj pre rybárov sú špeciálne modely, ktoré disponujú navigáciou, stojanmi pre prúty a chladničkou.
Vodné skútre na Slovensku
Veľmi obľúbenou trasou je Dunaj, a to od Bratislavy po Šamorín. Okrem toho je možné jazdiť na ňom aj na vodných nádržiach, priehradách a jazerách. Veľmi zaujímavými destináciami sú napríklad Duchonka, Zemplínska Šírava či Oravská priehrada.
9. Paddleboarding
Stáť, sedieť či kľačať na pevnej alebo nafukovacej doske a posúvať sa po vode pádlom, to je paddleboarding. Paddleboarding je čoraz viac rozšírený aj v našich končinách. Ideálne je, že je vhodný aj pre celé rodiny. Vezmite plavky pre seba a partnerov, plavky pre chlapcov a plavky pre dievčatá a požičajte si dosku v niektorom z areálov pri vodných nádržiach.
Hoci to na prvý pohľad môže vyzerať ako pohodový šport, pri ktorom sa takmer vôbec nepotrápite, opak je pravdou. Pri paddleboardingu zapojíte celý rad svalov. Zlepšíte si svoju koordináciu, stabilitu, posilníte stred tela i brušné svaly a lýtka.
Paddleboarding na Slovensku
Možností je neskutočne veľa. Stáť na doske na vodnej hladine môžete na každej rieke, jazierku či vodnej nádrži. Využívajú to aj mnohé areáli praktizujúce vodné športy, ktorých je na Slovensku hneď niekoľko.
Výborná je tiež Palcmanská Maša, Liptovská Mara a Oravská Priehrada. Na východe je veľmi obľúbený zase paddleboarding na Hornáde, kde sa nachádza náročný, no pekný úsek.
10. Flyboarding
Na záver sme si nechali fantastický adrenalínový zážitok. Poďte lietať nad vodnou hladinou a vyskúšajte si flyboarding. Flyboarding je pomerne mladý vodný šport. Vznikol vo Francúzsku v roku 2011, keď ho vynašiel majster sveta v jazde na vodných skútroch Franky Zapata.
Na nohy si pripevníte špeciálne trysky, ktoré vás vynesú vysoko nad hladinu vody. Vyzerá to, ako keby ste skutočne vedeli lietať, minimálne vyskakujete z vody ako delfín. Tento vodný šport spája v sebe prvky surfovania, snowboardovania či bicyklovania, teda športov, ktoré si vyžadujú trochu rovnováhy.
Do vzduchu vás vynesie jednoduché zariadenie pozostávajúce z dlhej hadice pripojenej k dvojici prúdových topánok a dvoch ručných držadiel. Užívateľ dá nohy do topánok s adrenalín, druhý koniec hadice pripojí do silného motora Jet Ski. Po spustení tohto motora sa do hadíc pustí mimoriadne silný prúd vody, čo poháňa človeka na druhom konci vysoko do neba a umožňuje mu robiť rôzne manévre, otočky či kotrmelce.
Flyboarding na Slovensku
Aj keď je flyboarding na Slovensku pomerne nový, vyskúšať si ho môžete napríklad na Zlatých pieskoch. Tento super adrenalínový zážitok si môžete vychutnať aj v Šamoríne – Čilistove alebo v Čunove, dokonca aj na Zemplínskej Šírave.
TIP: Ak vyskúšate vodné športy u nás na Slovensku a bude vás to ťahať ďalej, navštívte obľúbené destinácie v zahraničí. Jachting, windsurfing aj potápanie si môžete užiť aj pri “slovenskom mori”. Spoznajte najobľúbenejšie vodné aktivity v Chorvátsku.
Na záver
Vodné športy majú niečo do seba. Spájajú ľudí s vodou, ktorá je pre nich prirodzená. Ponúkajú únik od každodenných starostí, relax v prírode a možnosť prekonávať limity. Upevňujú celkové fyzické zdravie, formujú postavu a zlepšujú kondičku. Pobyt v prírode má navyše pozitívny vplyv na psychiku a duševné zdravie. Je to tiež jednoduchý spôsob, ako si doplniť vitamín D.
Ak sa chystáte na niekoľkodňový výlet spojený s vodnými aktivitami, nezabudnite sa pripoistiť na rizikové športy. Informujte sa však o výlukách z poistenia, medzi ktoré sú často zaradené aj extrémne vodné športy.
Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s:
PoctiveSEO
Autorka: Eva Dedinská, SEO copywriterka
Obrázky:
Fotografia zadarmo | Pár spolu na kajaku na rieke (freepik.com)
Free Photo | Full shot beautiful woman paddleboarding (freepik.com)
Fotografia zadarmo | Muž so starým rybolovom z veslice (freepik.com)
Zdroje:
6 tipov pre rybárov začiatočníkov: Čo by si mal vedieť? – Muziker
TOP 10 miest na splavovanie na pltiach, lodiach a člnoch – Hauzi.sk
Rafting a splavovanie na Slovensku | Kiska Travel
Túžite po dobrodružstve? Zažite ho na splave! 7 riek, ktoré môžete zdolávať | Zlavomat.sk
Kanoe vs. kajak: rozdiely a výhody, ktoré potrebujete vedieť (kayakpaddling.net)
Kanoistika a kajakovanie na Slovensku: Najlepšie miesta na vodnom športe (www.infoglobe.sk)
Vodné lyžovanie – Slovakia.travel